Blog

AkıllI Tahta Modelleri Neledir?

Akıllı tahta modelleri, eğitimin değişmez bir parçası haline gelmiştir. Her kurum, kendi ihtiyaçlarına yönelik akıllı tahta çeşitlerini satın alarak öğrencilere daha iyi bir eğitim şansı sunmaya çalışmaktadır. Ayrıca akıllı tahtalar, öğretmenlerin de yükünü hafifleterek işlerini kolaylaştırmaktadır.

Akıllı tahta modelleri günümüzde devlet okullarından özel okullara kadar birçok kurumda karşımıza çıkmaktadır. Fakat her biri, farklı akıllı tahta modelleriyle öğrencilere eğitim imkanı sunmaktadırlar. Biz de sizler için okullarda sıklıkla tercih edilen akıllı tahta modellerini derledik.

Akıllı Tahta Modelleri

  1. Kalemli Modeller

Akıllı tahta modellerine göre daha eski olan kalemli etkileşimli tahta çeşitleri, ultrasonik ses dalgaları ile çalışmaktadır. Tahtanın köşesinde bulunan ve ses dalgalarını ayırt edebilen bir aygıt, dijital kalemle etkileşime girerek tahtaya yazı yazılabilmesini sağlamaktadır.

Pille çalışmakta olan kalemin ucuna baskı yapıldığında ses dalgaları otomatik olarak oluşmakta ve cihaza iletilmektedir. Cihaz, kalemden aldığı ses dalgalarını belirli noktalara ileterek öğretmenlerin tahtayı kolayca kullanmalarını sağlamaktadır.

akıllı tahta

 

  1. Rezistif Yüzeyli Akıllı Tahta Modelleri

Günümüzde dokunmatik ekranlı sistemlerde en çok akıllı tahta türü, rezistif yüzeyli sistemler olarak bilinmektedir. Bu akıllı tahtalar, ekrana bir baskı uygulanması ile çalışmaktadır. Bu baskı, ekranda elektriksel bir sinyal oluşmasını sağlamaktadır. Oluşan sinyaller, ekranda bulunan ayraçlar sayesinde algılanır ve işlem yapılmış olur.

Rezistif ekranlar, çoklu dokunma işlemlerine izin vermemektedirler. Ayrıca yüzeyleri elektronik olduğu için normal bir yazı tahtası olarak kullanılmalarının imkanı yoktur. Yüzün herhangi bir zarar görmemesi ve sıvı ile temas etmemesi gerekmektedir.

  1. Kapasitif Yüzeyli Sistemler

Kapasitif ekranlar, genellikle elektronik ekranın önünde cam veya tahta gibi koruyu bir katman ile üretilmektedirler. Bu ekranlar, iletken özelliğini de taşımaktadırlar. Ekrana dokunulduğunda akımın dokunulan yere gitmesine ve voltajın düşmesine neden olur. Bu sayede parmak hareketlerinizde akıllı tahtayı kolayca kullanabilirsiniz.

Kapasitif ekranlar, günümüzde çok ince halde satışa sunulmaktadırlar. Fakat dayanıklılık konusuna es geçilmeden özen gösterilmektedir. Bu sayede kapasitif yüzeyli sistemlerin hem verim hem de ücret açısından oldukça kullanışlı olduklarını söylemek mümkündür.

  1. Kızılötesi Akıllı Tahta Sistemleri

Kızılötesi akıllı tahta sistemleri, günümüzde kurumlar içerisinde en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Aslında günlük hayattan aşina olduğumuz bir sistemin yeniden yorumlanmış halidir. Evimizde olan kumandalar, televizyonlarımıza kızılötesi bir sinyal göndererek kanal değişimini sağlamaktadır. Kızılötesi akıllı tahta sistemleri de aynı sistemle çalışmaktadırlar.

Tahtanın kenarlarında boylu boyunca işlenen ve çevredeki kızılötesi sinyalleri toplayan bazı kartlar bulunmaktadır. Bu sayede kızılötesi sinyal gönderilen nokta, işleme alınarak tahtanın interaktif bir hal alması sağlanmaktadır. Kısacası elinize veya kaleme gerek kalmadan kızılötesi akıllı tahta sistemleri sayesinde işaretleme yapabilir veya yazı yazabilirsiniz.

Benzer İçerikler