Blog

Okullarda Akıllı Tahta Uygulamalarının Geleceği: Neler Bekliyor?

Her geçen gün artan teknolojik imkanlardan akıllı tahta uygulamalarının da yararlanması beklenen bir durumdur. Sahip oldukları işletim sistemlerinin güncellenerek yeni fonksiyonların eklenmesi oldukça olasıdır. Elbette söz konusu gelişim zaman alacaktır. Ancak günümüzde teknolojinin gelişme hızı düşünüldüğünde, bu gelişim sanılandan çok daha hızlı gerçekleşebilir.

Sadece son birkaç yıldır hayatımızda olan akıllı tahtalar ile öğretmenler şimdiye kadar bile harikalar yaratmayı başardı. Görsel anlatımların tüm imkanlardan yararlanan ve internet bağlantısını etkin şekilde kullanan eğitimciler için öğrencileri derse motive etmek çok zor bir iş olmaktan çıkmış durumdadır.

Halihazırda var olan akıllı tahtaların özellikleri üzerine sahip olması arzu edildiği söylenebilir:

  • Fotoğraf ve video çekebilme
  • Ekran kaydı alabilme
  • Uygulama mağazalarına erişebilme
  • USB, HDMI, mikrofon, hoparlör vb. giriş yöntemlerini destekleme

Bunlar ve bunlar gibi çeşitli özellikler eklendiğinde akıllı tahtaların bugünkünden çok daha kullanışlı birer aygıta dönüşeceği herkesçe kabul edilir olsa gerek. Öğretimde kaliteyi artırmak ve başarıyı perçinlemek adına bu gelişmelerin gerçekleşmesi beklenir. Yine de bu zamana kadar eldeki imkanlarla en iyi eğitimi ve öğretimi sağlamak da eğitmenleri birinci önceliği olmalıdır.

HNC akıllı tahtaAkıllı Tahtaların Gelişmesi Beklenen Özellikleri

Hem resmi hem de özel eğitim kurumlarında aktif olarak akıllı tahta kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Artık özel kuruluşların tamamında akıllı tahtaları görmek mümkün. Devlet okullarında ise giderek artan bir kullanım ağı oluşuyor. Hemen tüm il ve ilçe merkezlerinde kullanılan akıllı tahtaların, ücra köylere ulaşması artık bir hayal olmaktan çıkmış durumda.

Hal böyle olunca akıllı tahtaların özellikleri hakkında da merak edilen sorular ortaya çıkıyor. Bunun için öncelikle akıllı tahtaların var olan özelliklerini sıralayabiliriz:

  • Dokunmatik ekran
  • İnternet bağlantısı
  • Uygulama indirebilme
  • Kolay yazım ve kolay silim
  • Sağlıklı kullanım

Bunlara ek olarak geliştirilmesi beklenen bazı özellikler de vardır. Öğretimin niteliğini artırmak adına video kaydı veya ekran kaydı gibi bir takım özelliklerin faydalı olacağı düşünülür. Bunun yanında yine akıllı tahta kullanarak mobil mağazalara erişebiliyor olmak da öğretmenler açısından yararlı olabilecektir.

Benzer İçerikler