Blog

Akıllı Tahtalar ve Öğrenci Motivasyonunu Artırma Stratejileri

Dünya değişip geliştikçe, öğrencilerin beklenti ve ihtiyaçları da aynı doğrultuda değişim gösterdi. Dolayısıyla motivasyon artırmak için kullanılabilecek araçların da değişime uğraması yasal olmayan bir zorunluluk haline geldi. Bu amaçla olmasa da geliştirilen akıllı tahta ve uygulamaları bu amaçla kullanıma çok uygun bir niteliğe sahiptir.

Başarının önemli etkenlerinden birisi motivasyon olduğundan, eğitimcilerin bu konu üzerine odaklanması gerekir. Uzun yıllardır çeşitli stratejiler bu amaçla kullanıldı ve başarılı sonuçlar elde edilen çok sayıda öğrenci oldu. Burada öğretmenin bireysel başarısı ve öğrencinin bireysel azmi oldukça ön plandaydı. Motivasyon artırmak için kullanılan modern teknik ise akıllı tahta olarak ön plana çıkmıştır.

Teknolojinin çağının gelmesi ve gelişmesiyle birlikte eğitim öğretim sistemi de buna göre evrilmek durumunda kaldı. Derse olan ilgi ve motivasyonu artırabilmek için aşağıdakiler denenebilir:

  • Basit ve eğitici oyunlar oynatılabilir,
  • Videolu anlatımlara başvurarak ilgi çekme amacı güdülebilir,
  • Görsel içeriği bol sunumlar hazırlanabilir,
  • Yeni kaynaklar indirilerek zenginlik kazandırılabilir,
  • Soru bankaları indirerek özgüven artırıcı çalışmalar yapılabilir.

Akıllı Tahtalar ve Öğrenci Motivasyonunu Artırma StratejileriMotivasyon için Kullanılabilecek Akıllı Tahta Uygulamaları

Birer tablet, bilgisayar veya telefon gibi akıllı tahtalar da birer işletim sistemine sahiptir. Ayrıca internet bağlantısını da destekleyen yazılımı olduğundan uygulama indirmeye müsait birer yapıdadırlar. Bu doğrultuda motivasyonu artırmak için bazı akıllı tahta uygulamalarına başvurulabilir.

İndirilecek olan uygulamaları öğretici olduğu gibi eğitici de olabilir. Motivasyon amacıyla kullanılacaksa da eğlenceli veya ilgi çekici içerikler düşünülebilir. Sözgelimi öğrenciler, müzik dersine motive edilemiyorsa bir müzisyenin hayatı belgesel olarak akıllı tahta ekranında izletilebilir. Böylelikle müzikle uğraşan gençlerin neler yapabileceğine ilişkin bir motivasyon oluşturulabilir. Aynı uygulama, farklı dersler için de uygulanabilir niteliktedir.

Ayrıca akıllı tahtayı kullanarak hemen her ders için farklı etkinlikler oluşturmak mümkündür. Sunumlar, grafik ve görseller ilk akla gelenlerdir. Bunların yanında ekstra kaynak ve yayınları da indirebilirsiniz. Bunun için akıllı tahta uygulamaları kullanılabilir. Tahtaların zaten internete bağlanabilme özelliği olduğundan uygulamaları indirmek oldukça pratiktir. Tüm bu imkanlardan yararlanmak ve hatta kendi ders stilinizi oluşturmak için akıllı tahtaların işlevlerini daha detaylı incelemek isteyebilirsiniz.

Benzer İçerikler