Blog

Akıllı Tahta Teknolojisinin Sürdürülebilir Eğitimdeki Rolü

Hemen her bilim dalında olduğu gibi eğitimde de süreklilik ana esaslardan biridir. Bunun sağlanmasının en önemli yollarından biri, kayıt altında olmak ilkesidir. Akıllı tahta sayesinde artık eğitmenlerin tüm icraatları kayıt altına alınabiliyor. Eski usul kara tahtalarda yazılıp çizilenler, silinince gitmekteydi. Akıllı tahtaların yardımıyla artık tüm yazım-çizimlerin kaydedilmesi oldukça kolay.

Günümüzdeki teknolojik imkanlarla bunun yapılabilmesinin tek yolu fotoğraf veya video kaydı almaktır. Eğitim kurumlarında telefonların yasak olduğu, yasak olmasa bile uygun olmadığı düşünüldüğünde bu, çok başarılı bir yöntem olmayabilir. Bunun yanında akıllı tahtalar, tüm kayıt işlemlerini kendi başına yapabiliyor. Dosya olarak kaydedilen işlemler, velilere veya öğrencilerin kendilerine çeşitli kanallarla iletilebiliyor.

Eğitim kurumlarında kullanımı giderek artan akıllı tahta uygulamalarının yardımıyla sürdürülebilirlik anlamında da önemli gelişmeler kaydediliyor. Çevrimiçi kaynaklara ulaşabilen eğitim sorumlusu, indirdiği kaynakları aynı zamanda öğrencilerine gönderme imkanı da buluyor. Bu sayede herkes aynı anda aynı konuları pratik bir şekilde takip edebilir hale geldi.

Akıllı Tahta Teknolojisinin Sürdürülebilir Eğitimdeki Rolü

Akıllı Tahtalar ile Sürdürülebilirlik Nasıl Sağlanabilir?

Akıllı tahtaların sürdürülebilir eğitime katkısı yalnızca kayıt altına özelliğinden ibaret değildir. İnternet bağlantılı cihazlar olması nedeniyle aynı zamanda akıllı tahta kullanarak dersleri online platformlara taşımam mümkündür. Böylelikle tüm sınıfın aynı kaynaklara sahip olması sağlanabilir. Bunun yanında soru bankaları indirilerek öğrencilerle paylaşılabilir ve herkes aynı sorular üzerinde eş zamanlı olarak çalışma yapabilir.

Daha birçok nedenden dolayı akıllı tahtaların sürdürülebilir eğitimde önemli rolü vardır. Bir başka önemli rol ise etkili öğretim yöntemlerine elverişli olmasıdır. Bilindiği gibi görsel anlatımlı, video anlatımlı eğitimler , yüz yüze platformlarda verildiğinde oldukça etkili olabilmektedir. Bu doğrultuda akıllı tahta uygulamaları kilit rol üstlenebilir. Eğitmenin de bu uygulamaları etkin kullanmasıyla tüm katılımcılar için akılda kalıcı bir öğretim gerçekleştirilebilir.

Modern eğitim de akıllı tahtalar ile birlikte gelişmeye devam ediyor. Eğitimin yanında öğretimin de kalıcı ve sürdürülebilir olması daha da önem kazanıyor. Bu nedenlerle de akıllı tahtalara olan ilgi de her geçen gün yukarı doğru ivmeleniyor. Günümüzde neredeyse tüm resmi ve özel eğitim kurumlarında akıllı tahtalara yer veriliyor.

Benzer İçerikler