Blog

Akıllı Tahtanın Kara Tahtaya Göre Farkları Nelerdir?

Eğitim ve öğretim araçları arasında en önemli materyallerden biri de şüphesiz olarak tahtalardır. Tahta çeşitleri, öğrencilerin öğretimden daha fazla verim almalarına ve öğretmenlerin işini kolaylaştırmaya yaramaktadır. Tahta modelleri, yıllardır boyunca birçok farklı role ve biçime bürünmüşlerdir.

Eski dönemlerde kullanılan kara tahtalar, günümüzde yerlerini elektronik akıllı tahtalara bırakmış durumdadırlar. Bu sayede dersler daha interaktif bir şekilde işlenebilmektedir. Fakat akıllı tahtaların kara tahtalarla olan farkı bu kadar değildir. Biz de sizler için kara tahta ve akıllı tahta arasındaki önemli farkları derledik.

akıllı tahtaAkıllı Tahtanın Kara Tahtaya Göre Avantajları Nelerdir?

  • Zaman Kazanma

Akıllı tahtaların kara tahtalara göre öne çıkan en önemli özelliklerinden biri de zamandan tasarruf sağlayabilmesidir. Öyle ki akıllı tahtalarda işlem hacmi fazla olduğu için öğretmenlerin eğitim süresine kendilerini daha çok verebilmelerine de yardım etmektedir.

Akıllı tahtalar, öğrencilerin tahta silmesini, günlük tekrar yapılmasını veya öğretmenlerin aynı şeyleri tekrar tekrar yazmalarını önlemektedir. Akıllı tahtalar, tek bir tıklama ile bilgiye anında ulaşılmasını sağlamaktadırlar. Ayrıca akıllı tahtalar, dersi daha interaktif bir hale getirerek öğrencilerin dikkatlerinin dağılmamasını da sağlamaktadırlar.

  • Görsel Etkinlikler

Ders sırasında öğrencilere somut örnekler verebilmek ve bunları görsel bir getirmek çok önemlidir. Bu sayede öğrenci zihni, gördüğü şeyi daha kolay algılayabilmekte ve unutmamaktadır. Akıllı tahtalar, dersin daha akılda kalıcı ve zevkli geçmesi için görsel etkinliklere yer verebilmektedir.

Bunun yanı sıra gençlerin gördükleri görseller sayesinde sürekli dikkatlerini çekebilmek ve onları derste tutabilmekte mümkündür. Kısacası akıllı tahtalarda yer alan görsel etkinlikler, öğrencilere çok daha kaliteli bir eğitim anlayışının temellerini atabilmektedir.

  • Sınırsız Çalışma Kaydı Tutulabilmek

Akıllı tahtalar, eski tahtaların aksine tahta dolduktan sonra anında temiz bir sayfa açarak yazmaya devam edilmesini mümkün kılmaktadır. Ayrıca bu sayede öğrenciler ve öğretmenler, eski yazılara da kolayca ulaşabilmektedir. Bu işlem, akıllı tahtalar sayesinde defalarca kez tekrarlanabilmektedir.

Bu sayede ödev notlarını tutmak, öğretmenin söylediklerini not almak veya bilgilerin geride kalması mümkün olduğunca azaltılmaktadır. Akıllı tahtalar, ayrıca ders kayıtlarını da bünyelerinde barındırabilmekte ve internette gezinme imkanı da sağlamaktadırlar.

Benzer İçerikler