Blog

Akıllı Tahta Şifresi

Akıllı tahta şifresi nedir? Nasıl ulaşılır? Nasıl değiştirilir? Bu yazımızda öğretmenler ve yöneticiler için adım adım ipuçları sunuyoruz.

Günümüzün en önemli ürünlerinden birisi haline bürünen akıllı tahtalar, iş ve eğitim hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Bu tür ürünler, sunduğu etkileşim ve verimliliği arttırmasıyla ön plana çıkıyor. Derslerden toplantılara kadar pek çok alanda kullanımı yaygın olan akıllı tahtalar için şifreler, büyük bir öneme sahip. Şifreler sayesinde yetkisiz kişilerin erişimi engellenebilmekte. Şifre kullanımı, cihazın daha güvenli olması anlamına geliyor.

Akıllı Tahta Şifresine Ulaşma

Akıllı bir ürün satın alırken o ürüne eğer şifre eklendiyse bu şifre müşteri ile paylaşılır. Eğer şifre bilinmiyor ise firma ile iletişime geçilmeli ve yeni şifre öğrenilmeli. Yine de şifre problemi yaşanırsa yapılması gereken şey yeniden kurulum yapmak. Akıllı tahtayı sağlayan şirket tarafından teknik destek verilmekte. Bu sayede tekrar kurulum yapılabiliyor. Yani eğer şifre bilinmiyor ise ya tekrar kurulum yapılmalı ya da şifrenin kaldırılması için bazı ek araçlardan yararlanılmalı.

Akıllı Tahta Şifresini Değiştirme

İnsanlar, akıllı tahta şifresi değiştirme adımlarını öğrenmek isteyebilir. Akıllı tahtanın şifresini kaybetmek can sıkıcı hale gelmekte. Bu durumda şifreyi kurtarmak için birçok yol mevcut. Eğer şifre biliniyor ise şifreyi değiştirmek adına da bazı yollar yer alıyor. Hem Windows hem de Linux için şifreyi güncellemenin yolunu açıklayacağız. Öncelikle Windows için akıllı tahta şifresini değiştirmenin yolunu açıklamak ile başlayalım.

Windows

 1. Ekran klavyesi ile “Başlat + I” tuş kombinasyonuna basın. Bu tuşlara bastıktan sonra Ayarlar uygulaması açılacak.
 2. Ayarlar uygulamasında “Hesaplar” sekmesine geçiş yapın.
 3. Bu ekranda yer alan “Parola” kısmına gelin.
 4. Burada “Değiştir” butonu bulunacak. Bu butona basıldığı takdirde bir pencere açılıyor.
 5. Bu pencere üzerinden önce eski şifreyi girip doğrulama yapın. Ardından yeni şifreyi girin.
 6. Uygulanan adımlar sonucunda şifre güncellenmiş olacak.

Linux

  1. Terminali başlatın.
  2. “passwd <Kullanıcı Adı>” yazın.
  3. Ardından 2 kez şifreyi doğru girin.
  4. Bu adımların ardından şifre güncellenmiş olacak.

akıllı tahta

Benzer İçerikler