Blog

Akıllı Tahta Özellikleri

Akıllı tahta öğrencinin dikkatini çekerken aynı zamanda öğrenme sürecini etkili kullanma konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Eğitim ortamının daha doğru ve daha dikkat çekici olmasını sağlarken aynı zamanda bazı olumsuzlukları da beraberinde getirir. Akıllı tahta üzerinde kullanıcıların duyularına hitap edilme süreci olduğundan dolayı öğrenme konusu daha kalıcı bir hal alır, aynı zamanda çocuklar dersi aktif katılırken beraberinde anında bilgi edinme şansı oluşturur.

Akıllı tahtalar ile öğrencilerin dikkatini çekmek daha kolay bir hal alırken aynı zamanda süreden tasarruf sağlaması ile bilinir. Akıllı tahtaların pek çok olumlu yönleri bulunur. Bunlardan birisi ise sınıfların etkileşimli bir şekilde öğrenme sergilemesidir. Öğrencinin derse ilgisi artarken aynı zamanda hızlı bir eğitim süreci meydana gelir. Herhangi bir zaman kaybı oluşmadan zamandan tasarruf elde edilir. Aynı zamanda öğretmenler için avantajlı bir doküman haline gelir.

Akıllı Tahtanın Olumlu Yönleri

Akıllı tahtalar üzerinde olumlu yönler karşımıza çıkarken aynı zamanda etkileşimli tahta ile birlikte aktif bir öğrenme süreci meydana gelmektedir. Öğrencinin derse büyük oranda ilgisi artış gösterir. Ders esnasında zamandan tasarruf sağlarken, aynı zamanda bazı olumsuz özellikler gösterdiğini söylemek mümkün hale geliyor. Ders esnasında akıllı tahta amaçlı kullanılabileceği gibi beraberinde radyasyon yayması gibi durumlardan dolayı olumsuz özellik sergiler.

akıllı tahta

Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Akıllı tahta ile birlikte pek çok olumlu özellikten bahsetmek mümkün hale gelirken aynı zamanda olumsuz özellikleri ile de karşılaşılmaktadır. Mevcut ders işleyişi esnasında herhangi bir teknik sıkıntı ya da elektrik kesintisi gibi durumlar dersin aksamasına neden olur. Bundan dolayı olumsuz bir süreç meydana gelir.

Öğretmen tarafından akıllı tahta kullanımı doğru bir şekilde gerçekleşmez. Bu doğrultuda akıllı tahta yeterince kullanılamaz ve beraberinde zaman kaybı meydana gelir. Uzun süre akıllı tahta kullanımı doğrusunda öğrenciler üzerinde çeşitli göz problemleri meydana gelebilir. Buna rağmen geçmişten günümüze kara tahta gibi tahtalara oranla akıllı tahtanın pek çok avantaj sergilediği de bilinmektedir. Günümüz eğitim şartlarında hemen hemen her okulun olmazsa olmazı haline gelir. Böylece ders süreci daha başarılı ve daha keyifli bir şekilde karşımıza çıkar.

Benzer İçerikler