Blog

Akıllı Tahtanın Olumlu Yönleri

Akıllı tahta eğitim alanında tercih edilerek görsel özelliği sayesinde öğrencilerin bilgisinin kalıcı olması amacıyla tercih edilmektedir. Dikkat çekici ve beraberinde eğlenceli bir eğitim materyali olarak karşımıza çıkar. Olumlu yönde kullanılan akıllı tahtalar genellikle çocukların derse olan motivasyonunu arttırmakta ve daha verimli geçmesini sağlamaktadır.

Akıllı tahtalar çocuklar üzerinde pek çok duyu organına hitap etmeyi başarırken aynı mevcut bilgilerin daha kalıcı olmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Çocukların görsel hafızası desteklerken aynı zamanında beraberinde pek çok avantajı sunar. Dikkat eksikliği gibi durumlarda çocuklar için ideal bir seçenek olurken aynı zamanda beraberinde göz problemleri gibi durumlar da yaşanabilir.

Günümüzde hemen hemen her okulda yer alan akıllı tahta sistemleri dersin yanı sıra teneffüs gibi boş alanlarda çocuklar için eğlenceli bir seçenek haline geliyor. Çocuklar boş zamanlarında akıllı tahtalarda çizimler yaparak derslerini pekiştirebilir. Böylece pek çok bilginin daha kalıcı olmasını sağlar. Buna ek olarak öğrenciler üzerinde yer alan görsel hafızası gelişmiş olan kişiler için büyük bir avantaj haline gelmektedir. Dikkat süresini daha da kısaltarak öğrencilerin öğrenme sürecini kolay bir hale getirir.

akıllı tahta

Olumlu Yönleri Nelerdir?

Akıllı tahta eğitim üzerinde tercih edilen akıllı tahtaların pek çok avantajı olduğundan bahsetmiştik. Genel olarak olumlu yönleri ile karşımıza çıkan platform aynı zamanda olumsuz özelliklerine sahip. Genel olarak olumlu özelliklerine bakacak olursak eğitim üzerinde akıllı tahta kullanımı ile birlikte öğretmen ve öğrenci arasındaki iletişim daha avantajlı ve daha başarılı bir hal almaktadır.

Görsel eğitim daha ön planda olarak dikkat süresini daha fazla olmasını sağlar. Aynı zamanda ders işleyişi konusunda avantajlı olmaktadır. Akıllı tahta kullanımı ile birlikte öğrencinin özgüveni gelişir ve derse olan motivasyonu artarak aktif bir katılım sağlanır. Beraberinde öğretmen daha kolay bir şekilde derse hazırlanır ve daha donanımlı bir şekilde sunum yapar. Kolay bir kullanıma sahip olması ile birlikte beraberinde mevcut ders kayıtları gibi dosyaları saklama imkânı da sunmaktadır. Böylece geriye dönük olarak eğitim tekrarları gibi avantajları da olur.

Benzer İçerikler