Blog

Akıllı Tahta Ne İşe Yarar?

Akıllı tahta gelişen teknoloji ile büyük bir yenilik olarak eğitim alanında sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Pek çok kişi tarafından akıllı tahtanın işlevleri ve ne işe yaradığı gibi sorular sorulmaktadır. Geçmişten hatırladığımız kara tahtaların yerini alan bu akıllı tahtalar ilkokul ve lise gibi pek çok alanda yerini almaktadır. Bilgisayarların işlevsel özelliğine sahip olup geniş kategorilerde kullanım imkânı sağlar. Son teknoloji dokunmatik bir üründür.

Akıllı tahtalar okullarda öğrenci ve öğretmenler tarafından sıkça kullanılan bir materyal haline gelmektedir. Eğitim alanında büyük kolaylıkları beraberinde getiren materyal aynı zamanda teknolojinin gelişmesi ile daha işlevsel bir hal almaktadır. Ders sürecinin daha verimli olması amacıyla tercih edilirken beraberinde öğretmen içinde ders sürecinin daha kolaylaşmasını sağlamaktadır.

Klasik tahtalar üzerinde derse odaklanma gibi sıkıntılar meydana gelirken aynı zamanda kişilerin sağlığı için zararlı olmaktaydı. Eğitim alanında pek çok kolaylık sağlamasının yanı sıra farklı zorluklarında aşılması üzerine faydalı olmaktadır. Akıllı tahtalar üzerinde özellikle sayısal dersler için şekil gibi durumlar son derece pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Oysaki klasik tahtalarda saatlerce şekil çizmek gibi durumlar söz konusuydu.

akıllı tahta

Akıllı Tahtanın Kullanımı

Akıllı tahta ile eğitim alanında pek çok kolaylık meydana gelmiştir. Bunlar başlıca şu şekildedir;

  • Akıllı tahta üzerinden derse dair tüm not ve dokümanlar kolaylık oluşturmakta ve işlem gerçekleştirilmektedir.
  • Öğrencilerin ders süreci daha eğlenceli bir hal alır.
  • Öğrenci ile öğretmen arasındaki etkileşim daha da artış gösterir.
  • Elde edilen bilgilerin daha kalıcı olması sağlanır.
  • Geçmiş ders konularına yeniden erişim imkânı oluşturur.

Tercih edilen akıllı tahta sistemleri ile genel kullanım alanı okullar olmaktadır. İlköğretim ve liseler üzerinde tercih edilen akıllı tahtalar ile genel olarak ders ağırlıklı bir süreç meydana gelse de öğrenciler için eğlenceli molalar anlamına da gelmektedir. Ders aralarında ya da boş derslerde öğrenciler tarafından film ya da müzik gibi imkanlar ile keyifli vakit geçirme olanağı oluşturulabilir. Kolay bir kullanıma sahip olması ile ders işlenebilir, video ve film gibi izleme aktiviteleri meydana gelebilir ya da eğitici oyunlar gibi seçenekler ile ders daha eğlenceli bir hale getirilebilir. Etkileşimli tahta kullanılarak yapılabilecek pek çok işlem yer almaktadır.

Benzer İçerikler