Blog

Akıllı Tahta Çeşitleri

Akıllı tahta yeni teknoloji ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Sıklıkla tercih edilen son teknoloji akıllı tahtalar günümüzde eğitim alanında en çok kullanılan eğitim materyali haline geliyor. Dokunmatik özelliklerine ek olarak geçmişten günümüze projeksiyon aletlerinin yerini almayı başarmış cihazlardır. Kaliteli bir görünüme sahipken aynı zamanda dokunmatik alanında başarılı bir imkan sağlamaktadır. Sahip olduğu kızılötesi teknoloji sayesinde dokunmatik sistemi sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Entegre olarak karşımıza çıkan akıllı tahta modelleri Android sistemi doğrultusunda çalışmaktadır ve herhangi bir şekilde bilgisayara ihtiyaç duymaz. Akıllı tahta içerisinde yer alan bilgisayar sistemi sayesinde herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan işletim sistemi ile birlikte çalışabilir. Geçmiş eğitim dönemlerinde projeksiyon cihazı sıklıkla tercih edilen eski sistemlerden birisidir. Bilgisayar yardımı ile çalışan projeksiyon makinaları son zamanlarda akıllı tahtalar ile daha pratik bir hal almıştır.

akıllı tahta

Akıllı Tahta Modelleri

Etkileşimli tahta modellerinin eğitim döneminde tercih edilen akıllı tahta modelleri şu şekildedir;

  • Kalemli Akıllı Tahta

Akıllı tahta üzerinde yer alan cihaz sayesinde ses dalgası yolu kullanılarak dijital bir kalemle çalışması sağlanır. Pil yardımı ile çalışan kalem ucunda yer alan baskı uygulandığı takdirde ses dalgası yayılır ve çalışması gerçekleşir. Sıklıkla tercih edilen akıllı tahtanın dezavantajı ise kalem bozulduğu takdirde kullanılması imkânsız olacaktır, yeni kalem alınması gerekir.

  • Rezistif Yüzey Akıllı Tahta

Dokunmatik akıllı tahta sistemleri içerisinde en çok tercih edilenlerden birisi olmaktadır. Modern cihazlar arasında yer alırken aynı zamanda dirençsel bir özellik sergiler. Ekran baskısı sonucunda oluşan elektriksel sinyal ile birlikte kullanımı sağlanır.

  • Kapasitif Akıllı Tahta

Akıllı tahta ekran üzerine izole edici bir katman bulunmaktadır. Katman içerisinde yer alan saydam iletken madde ile birlikte ekran üzerinde dokunuş olduğu takdirde akım oluşur ve beraberinde voltajını düşmesi ile kullanımı sağlanır. Kullanımı en çok tercih edilen akıllı tahta sistemleri arasında yerini alır.

  • Kızılötesi Akıllı Tahta

Kızılötesi akıllı tahta üzerine günümüzde sıklıkla tercih edilen bir sistem haline gelmektedir. Akıllı tahta üzerinde yer alan elektro kartlar sayesinde kullanımı gerçekleşir.

Benzer İçerikler