Blog

Akıllı Tahta Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Fatih Projesi ile gelen akıllı tahtalarda dokunmak istediğiniz yüzey ile tahta üzerinde etki ettiğiniz yüzey arasında farklılık olduğunda akıllı tahtanın kalibrasyonu bozulmuştur. Yani dokunmatik yüzey ile algılayıcı yüzey arasında uyumsuzluk sorunu oluşmuş demektir.

Akıllı Tahta Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Fatih Projesi kapsamında dağıtılan akıllı tahtalarda zamanla kalibrasyon sorunu yaşanmaktadır. Bugün bu sorunla ilgili çözümleri anlatmaya çalışacağız.

Gerek yüklediğiniz programlar sebebiyle gerekse kullanımdan kaynaklanan sorunlar sebebiyle tahtada kalibrasyon sorunu oluşabiliyor. Örneğin bir türlü dokunduğunuz yere etki edemiyorsunuz. En basitinden herhangi bir pencere açıldığından onu kapatmak çok zor oluyor.

Peki akıllı tahtanın ya da diğer tabirle etkileşimli tahtanın kalibrasyonu nasıl yapılır.

akıllı tahta

Fatih projesi akıllı tahta kalibrasyonu

Masaüstünde bulunan optic touch device simgesine çift tıklayarak akıllı tahta kalibrasyon ayarı programını çalıştırıyoruz.

Kalibrasyon programı çalıştıktan sonra kalibrasyona geçmek için en üstte bulunan kalibre et düğmesine tıklıyoruz ve kalibrasyonu başlatıyoruz.

Şimdi ekrana kırmızı kutucuklar gelecek bu kutucukların içine 1-2 saniye boyunca parmağımızı basılı tutarak sırayla ilerliyoruz ve hepsini bu şekilde tamamlıyoruz.

Bütün hepsi tamamlandıktan sonra bir tane daha kırmızı kutucuk çıkmaktadır. Bu kutucukta da basılı tutarak yine devam ediyoruz. Burada bazı tahtalarda kırmızı kutucuğu kaybetmek oldukça zor olabiliyor pes etmeyelim bir şekilde kayboluyor.

Tüm kutucuklar ortadan kaybolduktan sonra sol üst köşeden başlamak kaydıyla 4 tane yuvarlak çıkacak ve bu yuvarlakların üstünde 3-5 saniye basılı tutmanız gerekecek.

Bu işlem de tamamlandıktan sonra 10 saniye kadar bekliyoruz ve tahtamızın kalibrasyonu tamamlanıyor.

Tamam diyerek kalibrasyonu tamamlayabilirsiniz.