Blog

Fatih akıllı tahta

Fatih akıllı tahta projesi FATİH Projesi olarak bilinmektedir. FATİH kelimesinin açılımı ise “Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi” olarak bilinmektedir. Böylece eğitimde teknoloji kullanımını arttırmak hedeflenmektedir. Proje, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan bir projedir. Proje kapsamında M.E.B yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı iş birliği ile Türkiye’de yer alan tüm öğretmen ve öğrencilere birer adet tablet bilgisayar seti ve etkileşimli tahta koyulması hedeflenmiş durumdadır. Projenin ilk aşamalarında her öğrenciye tablet verilmesi planlanıyordu ancak bu tam olarak sağlanamasa da akıllı tahta montaj işlemleri tamamen sağlanmış oldu. Böylece projenin amacı olan bilgi toplumu yaratmak ve eğitimde teknolojiyi yararlı kılmak amacına başarılı bir şekilde ulaşılmış oldu.

Fatih akıllı tahta kullanımının başlıca avantajları nelerdir?

Sınıflarda akıllı tahta projelerinin fazlaca tercih edildiğini ve fazlaca büyük bir kesim tarafından kullanıldığını artık hepimiz biliyoruz. Buna ek olarak sınıflarda ve türevi oluşumlarda kullanılmakta olunan akıllı tahta çözümleri bizlere birçok konuda avantaj sağlamaktadır. Sınıflarda akılı tahta kullanımlarının birçok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar saymakla bitmese de başlıca avantajları;

  • Çok daha kısa sürede çok daha fazla soru görmek,
  • Öğrencilerin çok daha kolay bir şekilde ilgisini çekmek,
  • Video ile anlatılan konuları pekiştirmek,
  • Sadece bir kitaba bağlı kalmaktan kurtulmak,

Gibi birçok avantaj akıllı tahta kullanımları ile beraber karşımıza gelmektedir.

akıllı tahtaFatih Projesinin Aşamaları Nelerdir?

Fatih projesi ilk duyurusu yapıldıktan sonraki 3 yıllık süre içerisinde tamamlanmıştır. Projenin 3 farklı aşamada tamamlandığı bilinmektedir. Bu aşamaları detaylı olarak incelemek gerekirse;

  • Aşama: Bu ilk aşama genel olarak ülke genelinde yer alan liselerde uygulandı. Türkiye genelinde yer alan ve eğitim vermekte olan tüm liselerin dersliklerine uygulanmakta olan projedir.
  • Aşama: Bu aşamada ikinci dört seviyesinde eğitim görmekte olan sınıflara gerekli tüm işlemler sağlanmıştır. 5, 6, 7 ve 8.sınıf dersliklerinde uygulanmakta olan bu adımda da proje aşaması başarılı bir şekilde tamamlanmış oldu.
  • Aşama: Bu aşamada ise; ilk dört seviye ve okul öncesi eğitim seviyesine gereken işlemler yapılmıştır. 1, 2, 3 ve 4.sınıf dersliklerine uygulama yapılan bu aşamada projenin üçüncü yılı itibariyle gereken işlemler de sağlanmış oldu.