Blog

Akıllı Tahta Kalibrasyonu

Akıllı tahta kalibrasyonu, yapılması gereken bir şey. Gerekli adımların uygulanması ile birlikte akıllı tahtayı daha iyi kullanmak imkanlı hale geliyor.

Günümüzün en önemli teknolojilerinden birisi olan akıllı tahtalar, hayatımızın pek çok alanında karşımıza çıkıyor. Okulda, ofiste veya bunun gibi birçok yerde karşılaştığımız bu tür ürünler, büyük kolaylıklar sağlıyor. Akıllı tahtaları kullanırken bazen kalibrasyon ayarı yapmak gerekir. Bu yapılandırma sayesinde tahtanın kalitesi yükseltilmiş olur. Peki nedir bu kalibrasyon? Nasıl yapılır? Gelin hep beraber öğrenelim.

Akıllı Tahta Kalibrasyonu Nedir? Neden Yapılır?

Tahta kalibrasyonu, tahtanın dokunmatik ekranının uyum içerisinde çalışmasını sağlayan bir yapı. Bu uygulama sayesinde ekrana dokunurken kayma gibi bir problem yaşanmasının önüne geçiliyor. Örneğin tahtaya dokunurken bazen bir miktar kayma olabilir. Mesela tahtaya basıldığında işlem birkaç piksel altta uygulanabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için kalibrasyon yapılır. Kalibrasyon sonrasında artık dokunulan yerde işlem yapılmaya başlanır.

Akıllı Tahta Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Akıllı tahta kalibrasyonunu yapmak için öncelikle TouchServer uygulamasını açıklayalım. TouchServer, tahtanın yanlarında yer alan düğmelerin işlevsel hale gelmesini sağlayan bir uygulama. Bu yazılım ile birlikte tahtanın yanlarındaki tuşlar kullanılabilir. Uygulama başlatıldıktan sonra otomatik aktif hale geliyor. Yani herhangi bir pencere açılmayacak. Bildirim simgelerinin olduğu alanda uygulama simgesine rastlanmakta.

TouchServer aktif hale geldikten sonra tahtaya yansıyan görüntünün kalibre edilmesi gerekir. Bunun için sol üst köşede “Calibrate” yazılı simgeye basılmalı. Bu simgeye basıldıktan sonra bir ekran açılacak. Beyaz ekranda bazı yerlere basılması istenecek. Artı olarak yer alacak bu simgelerin tam ortasına bir süre dokunulmalı. Önce sol üst, sonra sağ üst köşe. Ardından alt köşeler için aynı işlem uygulanacak. Bu sayede kalibrasyon tamamlanmış olacak.

Akıllı Tahta Kalibrasyonunun Avantajları

Kalibrasyonun sunduğu avantajlardan birisi dokunmatik hissiyatını en iyi şekilde yaşamak. Bir birey, ekrana dokunduğunda tam bastığı yerin tepki vermesini ister. Bu, büyük bir önem arz etmekte. Çünkü tahtayı daha iyi kullanmak için bu özelliğin düzgün çalışması gerekir. Bir diğer avantaj ise yan tuşların aktif hale gelmesi.

akıllı tahta