Blog

Etkileşimli Tahta Nedir? Akıllı Tahtadan farklı mıdır?

Etkileşimli tahtalar hem sınıfta hem de işyerinde daha yaygın hale geliyor. Bir ekranı dokunmatik ekranlı bir cihaz olarak kullanma yeteneği ile etkileşimli bir tahta, çok çeşitli görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Bu aracı kullanarak, birden fazla kişi not almak, içeriğe açıklama eklemek ve ekranları paylaşmak için ortak bir deneyime katılabilir.

Standart kuru silinebilir beyaz tahtadaki “Dokunmayın” işaretleri ile işinizi kaydetmeyi bırakıp geleceğe atlamaya hazır mısınız?

Etkileşimli Akıllı Tahta Avantajları?

Etkileşimli tahtalar, iş birliği yapmanın ve çalışmalarınızı ileride kullanmak üzere kaydetmenin daha iyi bir yoludur. Bir stylus kalem veya parmağınızı kullanarak, tahtanın dokunmatik ekran yüzeyi aracılığıyla öğeler çizebilir, vurgulayabilir veya öğelerle etkileşime girebilirsiniz. Düşünce ve fikirlerinizi akıllı tahtaya kaydederek, notlarınızı dijital içerik olarak paylaşabilir, arşivleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Ayrıca, akıllı tahta dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar arasında entegrasyona izin verir. Cihazları kablosuz olarak veya bir HDMI kablosuyla bağlayabilirsiniz. Oradan, kullanıcılar bağlı cihazdan alınan içeriğin üstüne kolayca açıklama ekleyebilir.

Cihazlardan doğrudan içerik paylaşmak, sunumları daha akıcı hale getirir ve notları düzenlemek için harcanan zamanı azaltır. Ve işiniz bittiğinde, fiziksel depolama alanına gerek kalmaz. Açıklamalı içerik, daha sonra seçtiğiniz bağlı cihazda kullanmak üzere kaydedilebilir.

İnteraktif Akıllı Tahta Ne için Kullanılır?

Bu tür bir teknoloji genellikle eğitim ortamlarında kullanılır. Etkileşimli tahtalar, uzaktan öğrenmeyi her zamankinden daha erişilebilir hale getirdi. Bununla birlikte, faydaların çoğu iş amaçlı kullanımlara da yansır.

Etkileşimli tahtayı kullanabileceğiniz etkinliklerden bazıları şunlardır:

  • Grup not alma. Herkesin etkileşimli tahta uygulamasına not almasını sağlayarak ekipleri birlikte çalışmaya teşvik eder. Daha sonra belgeyi PDF olarak yayınlayabilirsiniz.
  • Etkileşimli dersler. Öğrencileri daha fazla dahil ederek öğrenme konusunda daha teşvik edicidir. İşletmeler için, yaklaşan bir eğitim oturumunda tüm ekibe fayda sağlayabilecek profesyonel gelişim fırsatları arayın.
  • Bölünmüş ekran seçeneklerinin yanı sıra, bir sunum üzerinde çalışırken öğrenmeyi bölmeye ve izleyicilerinizi odaklamaya yardımcı olan bir ön plana çıkarma özelliği de mevcuttur. Çoklu uygulama kullanımı, sunumları ve dersleri daha etkileşimli ve ilgi çekici hale getirir.

Etkileşimli tahta ve akıllı tahta arasında bir fark var mı?

İnteraktif akıllı tahta, normal bir beyaz tahta gibi çalışır, ancak eklenen dijital bileşen, onunla bir bilgisayarda etkileşim kurmanıza ve içeriği ileride başvurmak üzere kaydetmenize olanak tanır .

Akıllı tahtalar benzerdir, ancak daha fazla kullanıcı etkileşimi sunarlar. Akıllı tahta teknolojisi, birden fazla kişinin tahtaya başka yerlerden erişmesine ve kullanmasına izin verir.

Her iki teknoloji de ekranlarında etkileşimli özellikler sunar. Genellikle bir HDMI veya VGA kablosuyla bağlanırlar.

Eğitimde etkileşimli beyaz tahtaların faydaları

Günümüzün hızlı ve teknoloji odaklı dünyasında tüm sınıfın dikkatini çekmek zordur. Onların dikkatini çekmek ve teknolojiyi kendi yararınıza kullanmak daha da zor olabilir. En iyi öğretmenlerin hayatı, sanatı ve bilimi nasıl bütünleştirebileceğine benzer şekilde, en iyi teknoloji, problemlerinizi verimli bir şekilde çözmek için deneyim, tasarım ve bilimi birleştirir. Birçok eğitimci, teknolojiyi harika sonuçlarla sınıfa entegre etti.

Etkileşimli teknoloji, öğrenci katılımını artırır. Bağlı öğrenciler daha dikkatlidir ve katılım bir dizi fayda sağlar: daha fazla anlama, iyileştirilmiş test puanları ve daha güçlü okuryazarlık.

Benzer İçerikler