HNC EĞİTİM VE GÖRÜNTÜ TEKNOLOJİLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

DENİZLİ FABRİKA: Sevindik Mahallesi 2291 Sokak No: 15/2 Merkezefendi / DENİZLİ  /  TURKİYE 

Tel: 0258 261 5 261  /  GSM: 0543 669 669 2   /  email : hnc@hncakillitahta.com  - planlama@hncakillitahta.com

İSTANBUL OFİS: Tatlısu Mah. Arif Say. Sok. No:40 MTK Rezidans Ümraniye - İSTANBUL

Tel: 0543 669 669 2 / email: hnc@hncakillitahta.com - satis05@hncakillitahta.com

ANKARA OFİS: Birlik Mah. 448.sk No:41-5 Aksoy İş Merkezi Çankaya - ANKARA

Tel: 0544 669 669 2 / email: goktug@hncakillitahta.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

AKILLI TAHTA HAKKINDA BİLGİLENDİRME

 

  • ​Teknolojik Özellikler

 

Öncelikle, akıllı tahta ürünlerini birbirinden ayıran en büyük özellik, tahtaların sahip olduğu teknolojileridir. Tahtalar, İnfrared (IR) ve Optik teknoloji olmak üzere ikiye ayrılır. Sağ tarafta "Optik" teknolojisini görüyorsunuz. Tahtanın sağ ve sol üst köşelerin, kamera modül dediğimiz bir teknoloji ile donatılmıştır. Bu teknoloji basit bir teknolojidir ve maksimum 2 kullanıcı destekler. Ayrıca kamera modüllerinden yayılan sinyanller, tahtanın orta ve alt bölegelerinde zayıflar çünkü kamera modüllerine en uzak algı bölegsi tahtanın orta bölümüdür.

 

Bizim HNC ürünlerimizde ise biz İnfrared teknolojisi kullanıyoruz. İnfrared teknolojisinde, yüzlerce küçük LED parçacıkları bir araya gelerek, aluminyum çerçevelerin arkasında, tahtanın dört bir yanına sinyaller gönderip alabilecek şekilde yerleştirilerek muhafaza edilir. Tahtanın alt ve sağ çerçevelerinin arkasınad verici, sol ve üst tarafında alıcı LED ler bir matriks oluşturu, ve dokunma anında en hızlı tepkiyi vererek, veri akışını en hızlı hale getirir. Yan tarafta alıcı ve verici LED'lerin farklı renklerde olduğunu göreceksiniz. 

 

Ayrıca, infrared teknolojisine sahip olmanız demek, 10 dokunmatik, 5 kişinin aynı anda yazabileceği tahtalara sahip olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Bizim tahtalarımızı 10 kullanıcılı yapan en büyük özellik, eşsiz yazılımımızdır.

 

En çok sorulan sorulardan biri ise, "Nedir bu 10 dokunmatik ama 5 kişi aynı anda yazabilme özelliği ?". Tahtamıza 10 parmağanızla dokunabilir, ellerinizi hareket ettirerek 10 farklı çizginin çıktığını gözlemleye bilirsiniz. Tahtamızda yazı yazma işlemi başladıgı anda, 1 kullanıcıdan 5 kullanıcıya kadar tahtamızın veri aktarım hızında bir düşüş gözlemlenmemektedir. Bu alanda en iyi teknolojinin bizde olduğunu belirtmek isteriz

 

Emaye (seramik e3) yüzey ya da Normal (aluminyum) olmak üzere iki çeşit yüzey mevcuttur. Emaye yüzeyi tavsiye etmemizin en büyük sebebi, elektiriklerin kesildiği zamanlarda, ya da dersi marker kalem ile işlemek istediğinizde, yüzeyinin yazı yazıldıktan sonra kolayca silinebilmesidir.

 

Ürünlerimiz 3 yıl garantilidir.

 

Aliminyum çercevelerimiz, tahtayı çevreleyerek tahtayi tutar ve sıkıca sarar. İçerisinde bulunan teknolojiyi gerek dış darbelere, gerek içeriye girebilecek istenmeyen maddelere karşı korur. Metresi 1.4kg olan çerçevelerimiz  çok dayanıklıdır. Ayrıca üzerindeki spreyli işlemler hem daha güzel, hemde estetik bir görünüm sunmaktadır.

 

 

Ön ve arka yüzey arasına, honeycomb olarak adlandırılan, petek bir  ürün kullanılmıştır. Bu yöntemle,  ilk olarak tahtayı daha da hafifletiş oluyoruz. Ayrıca ısı ve ses yalıtımını en iyi şekilde emen bu yüzey, içindeki teknolojinin çalışması için ise harika bir zemin hazırmalış oluyor. Bu petekli yapı, çevre dostu, geri dönüşümü olan bir üründür. Bazi firmalar beyaz yüzeyin arkasına, masraftan kaçınmak adına PVC sünger kullanarak, doğabilecek yangın ve benzeri dış etkenlerde kolayca ısıyı iletebilen ve alev alabilen bu tahtalarla bir çok kişiyi tehlikeye atmış oluyorlar.  Biz Hancer Board olarak, honeycomb kullanarak öncelikle “GÜVENLİK” diyoruz.

 

 

Ürünün en önemli özelliklerinden birisi filtredir. Diğer firmalar maliyetten kaçmak adına, ucuza alınan ve şeffafa yakin filtreler kullanırlar. Aslında ürünün etkili çalisip, hızlı cevap verebilmesi icin  filtrelerden sadece infrared ışınlarının geçmesi, dışarıdan gelen ışınların iyi süzülmesi gerekir.

Yandaki resimde bizim ve başka bir firmanın  filtrelerini görebilirsiniz..

 

Paketleme, ürünlerin güvenli taşınabilmesi açısından en onem verdiğimiz konulardan birisidir. Ürünlerin sizlere sorunsuz ulasmasi icin, tahtanin en hassas bölgelerine gerekli önemi göstererek paketleme işlemlerimizi gerçeklestiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

TEKNİK DESTEK: 0544 669 669 2

Akıllı Tahta Nedir?

Akıllı tahta; bilgisayarın gücünü, hızını ve esnekliğini elektronik bir kaleme ihtiyaç duymadan dokunmatik olarak tahta üzerinde kullanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bilgisayar ekranımızın akıllı tahta üzerine bir projeksiyon ile yansıtılması sayesinde dokunmatik olarak işlem yapmamıza imkan sağlayan elektronik bir cihazdır.İngilizce “Smartboard” tabirinden dilimize “Akıllı Tahta” olarak çevrilen bu teknoloji harikası sayesinde tahtalar interaktif bir bilgisayar ekranına dönüyor. Akıllı tahtanın elektronik aksamı bazı modellerde üst köşelerden birinde olup kimi modellerde ise tahta yüzeyinin iç kısmında gömülüdür. Bu farklı modeller çalışma prensibi açısından değişik teknolojilere sahipler.

Akıllı tahtaların temel fonksiyonu etkileşimli bir ortam sağlayıp dersin daha akılda kalıcı ve pratik bir şekilde anlatılmasını sağlamaktır. Eski dönemlerdeki "tebeşir tozu" kavramı ve "tahtayı kim silecek?" sorusu tarihe karışmaktadır. İnternet konferansları verebileceğiniz akıllı tahtaları tahtalar power point sunularını, videoları ve bilgisayarın oynatmakta olduğu her türlü dökümanı görsel olarak öğrencilere sunabilmektedir. Söz gelimi Türkiye coğrafyasını anlatan bir öğretmenin sahip olduğu sınırsız kaynağı bir düşünün. Ya da açılar konusunu işleyen bir Matematik öğretmeninin işinin ne kadar kolay olacağını...

Bilgisayar kullanmayı bilen herkes akıllı tahtayı rahatlıkla kullanabilir. Çünkü akıllı tahta basit anlamda bilgisayar programlarının tahtada kullanılmasını sağlayan bir düzenektir. Bilgisayarın faresi yerine elinizde akıllı tahtanın kalemi bulunur ve bu kalemle Windows pencerelerini kapatıp açabilir, sağ sol tıklama yapabilir dolayısıyla istediğiniz programları çalıştırabilirsiniz. Tüm bunları bilgisayarın başına oturup yapmak zorunda değilsiniz. Akıllı tahta size bilgisayarınıza tahtadan hükmetme özgürlüğünü sağlar. Ders için hazırlanmış her türlü öğretim materyalini tahtanızda kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı tahta üreticilerinin hazırlamış olduğu özel yazılımlarla akıllı tahtada ders işlemek oldukça kolay. Buna örnek vermem gerekirse; 1. sınıf öğretmenleri el yazısı yazmak için kılavuz çizgili el yazısı satırları olan bir sayfayı yansıtarak yazılarını öğrencilerin yanlışlık yapmadan yazabileceği şekilde yazabiliyorlar. Aynı şekilde matematik dersinde tahtanızı öğrencilerin defterleri gibi kareli, müzik dersinde notaları yazarken de müzik defteri şeklinde düzenleyebilirsiniz. Ülkemizde “Branş Derslikleri” maalesef yaygın olmadığından dolayı her türlü araç-gereci sınıflarımızda bulundurmak zor ama akıllı tahta yazılımları sayesinde matematik öğretmenlerimiz yazılımın açı-ölçeriyle istedikleri derecedeki bir açıyı çizebilirler. Coğrafya konuları işlenirken Google Earth adlı program kullanılarak dünyanın her tarafı kolaylıkla uydu fotoğraflarından görüntülenebilir. Akıllı tahtanın derslerde çeşitli şekillerde kullanılabilmesi biraz da sizin yaratıcılığınıza kalıyor.

Akıllı tahta teknolojisini kısaca özetlersek, okullarımızda kullanılan büyüklükte beyaz tahtaların etkileşimli bir ekrana dönüştürülmesi olarak tarif edebiliriz. 

Akıllı Tahtanın Faydaları

*Bilgisayar ortamında her türlü not ve döküman üzerinde işlem yapabilir, bunları kaydedilebilir ve paylaşılabilir.

*Akıllı tahta kullanmak öğretmenlerin işini kolaylaştıracak ve artık dersi işlemek zevk haline gelecektir.
*Akıllı tahtayı aktif kullanan bir öğretmen öğrencilerin öğrenmesini kolaylaştıracaktır.
*Öğretmen ve grup etkileşimini destekler.
*Öğrencileri yaratıcı düşünmeyi teşvik eder.
*Öğretmeni bilgisayar odaklı olmaktan kurtarır, böylelikle fiziksel olarak fikir ve eylemlerle katkıda tüm sınıf derse aktif katılabilir.
*Derslerin güçlü ve kalıcı etki yaratmasına yardımcı olur.
*Renk, ses, sürükle-bırak etkinlikleri ile öğrencilerin derslerde ilgili, motive ve dikkatli olması sağlanır.
*KAZANÇ sağlar ; (zaman, donanım yatırımı, laboratuar yatırımları vb.)
*Kâğıt, tebeşir, mürekkep kullanımını minimize ederek idari maliyetleri düşürür.
*Sadece bir bilgisayar olan sınıflarda, akıllı tahta ile sınırlı bilgisayar kullanımını maksimize edilebilir.
*Çeşitli resim ve görsel materyallerle görsel duyulara, ses efektleri, grup aktiviteleri işitsel duyulara, dokunarak tahtada uygulama yaparak etkili kinestetik duyulara hitap ederek öğrenme desteklenir.
*Kayıt altına alınan dersler, yazdırılabilir. E-posta olarak gönderilebilir. İnternet sayfalarında yayınlanabilir. Böylelikle tekrar kolay, öğrenme kalıcı olur.
*Öğrenciler, öğretmenler ve veliler dilediklerinde tekrar derslere erişebilirler.
*İstediğiniz renk seçeneklerinde tahta rengi, kalem rengi ayarlama.
*Eğitim konusuna göre şekil seçenekleri.
*Sesli görüntülü kaydetme
*Geometrik şekil üretme, düz çizgi çizme
*Bilgisayar ekranından kesilen görüntüyü akıllı tahta sayfasına yapıştırma
*E-mail atma
*Uygulama tekrarı

Akıllı Tahta Çeşitleri

*Kalemli modeller
*Rezistif yüzeyli sistemler
*Kapasitif yüzeyli sistemler
*Kızılötesi (infrared) sistemler
*Kameralı sistemler

Akıllı Tahtaların Klasik Tahtalara Göre Artıları Nelerdir ? 

-Zaman Kazanma
Akıllı tahta üzerinde oluşturulan tüm ders içerikleri kaydedilebilir ve istenilen zaman tekrar saniyeler içinde tahtaya yansıtılabilir. Bu işlem, öğretmene zaman kazandırdığı gibi, sınıfın dikkatinin dersten kopmasını engellemiş olur.
-Sınırsız Çalışma Alanı Kayıt Kapasitesi 
Akıllı tahtanın diğer tahtalara göre en büyük artılarından biri çalışma alanının sınırsız olmasıdır. Klasik tahtanın alanı dolduğunda öğretmen mecburen tahta içeriğini silip yeni alan açmak zorundadır. Akıllı tahtanın alanı ise sınırsız olduğundan hiçbir içerik silinmek zorunda değildir
-Etkili Görsellik 
Tahta görüntüsünün görselliği öğrenci açısından büyük önem taşımaktadır. Buna uygun olarak akıllı tahta üzerindeki tüm yazı veya grafiklerin biçim, renk ve boyutları göze en iyi hitap edecek şekilde değiştirilebilmektedir. Özellikle tahtadaki bilgilerin tutup çekilerek her yöne hareket ettirilebilmesi toplanan bilgilerin düzenlenebilmesi açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.
-Çeşitli Medya Türlerinin Tek Bir Araçta Toplanması  
Akıllı tahta tüm bu medya türlerini başka bir cihaza ihtiyaç duymaksızın kendi üzerinde hem gösterir hem de kontrol etmemizi sağlar.
-Öğrenciler Tarafından Kolay Kullanımı 
Dijital olarak sunulan her şey öğrenciler tarafından kolaylıkla özümsenip kullanılabilmektedir. Bu da onların klasik tahtadan akıllı tahtaya geçiş sürecini çok kolay bir şekilde geçirmelerini sağlamaktadır. 
-Akıllı Sınıf Sistemiyle Eşgüdümlü Çalışması  
Ders dışı tüm öğrenme aktivitelerini yönetmeyi amaçlayan akıllı sınıf sistemleri tüm dünyada LMS (Learning Management System) yani “Öğrenme Yönetim Sistemi” olarak adlandırılmaktadır. Akıllı tahta üzerinde işlenilen her bir ders kayıt altına alınıp, dersle ilgili tüm materyaller arşivlenip bu gibi platformlar üzerinde saklanabilmektedir.

Hnc Akıllı Tahta Mini Pc

Hnc Akıllı tahta fotoğrafı